• 00hodin
  • 00minut
  • 00sekund

Zlatý maraton Emila Zátopka 27.07.2015

Vítězem osmého ročníku Zlatého maratonu Emila Zátopka se v pražské Stromovce stal Michal KOVÁŘ z tj Sokol Unhošť časem 2:44:35 hod., který tak obhájil své loňské vítězství a stal se tak potřetí i vítězem celého seriálu ZZT .Na druhém místě skončil Jan HOSTIČKA z Prahy 6 časem 2:46:43 hod. a na třetím místě skončil David KUNČAR časem 2:51:18 hod. V kategorii žen zvítězila Michaela DIMITRIADU ( Sportovní chůze Praha / Želvička team ) časem 3:18:27 hod. , která tak zlepšila nejlepší čas v kategorii žen o  12 minut a 8 vteřin a s velkým náskokem zvítězila i v seriálu ZZT . Na druhém místě skončila Zuzana KUBÍNOVÁ z Prahy 5 časem 3:26:08 hod. a na třetím místě skončila Jitka ČERNÁ z Poděbrad časem 3:46:37 hod. . Ze 131 přihlášených se na start nakonec postavilo 88 mužů a 13 žen . Poprvé při maratonu také pršelo . Asi po hodině běhu se přihnala silná průtrž mračen a voda tekla proudem . Navíc se přidal i silný vítr . Naštěstí asi po 20 minutách déšť ustal a opět vysvitlo Sluníčko . Takže časy byly počasím ovlivněny. Čestnými startéry maratonu byly paní Dana Zátopková a Jarmila Kratochvílová . V rámci maratonu se běžel také půlmaraton , kde zvítězil Zdeněk DOKULIL z Olomouce , který také obhájil své loňské vítězství časem 1:17:25 hod.. Na druhém místě doběhnul Jan HAVRÁNEK z Brna časem  1:23:59 hod. a na třetím místě skončil Pavel VANĚK z Prahy 9 časem  1:27:39 hod. . V kategorii žen zvítězila triatlonistka Jana CANDROVÁ , startující za HERVIS , časem 1:37:03 hod. , na druhém místě doběhla  Jana JIŘIČNÁ ( Bonbon Praha ) časem 1:37:46 hod. a na třetím místě skončila Markéta VÁVROVÁ časem 1:41:04 hod. . Ze 101 přihlášených se na start půlmaratonu postavilo 52 mužů a 29 žen . V Silničním běhu na 10 km zvítězil Jaroslav DRAŽAN z ASK Slavia Praha časem 35:38 min. , na druhém místě doběhnul Martin FOŘT ( Eleven Run team ) časem 37:12 min. a na třetím místě skončil Milan ŠUMNÝ ( Pilous Run for life ) časem 38:55 min. . V kategorii žen zvítězila Judita DRAŽANOVÁ ( KC Příbram ) časem 44:23 min. , na druhém místě doběhla Zlata LUKÁŠKOVÁ z AC Falcon Rokycany časem 45:41 min. a na třetím místě skončila Ivana KLIXOVÁ ( SV Bayreuth / Německo ) časem 47:10 min. . Celkem bylo přihlášeno 55 účastníků , ale na start se dostavilo 29 mužů a 13 žen . Maratonských štafet bylo nakonec šest a zvítězila štafeta ve složení Pacovský , Ambrož , Pak , Veselý časem 3:37:18 hod.  Půlmaratonských štafet bylo pět a zvítězila štafeta ve složení Nový , Bílek , Řehořek , Šetina časem 1:30:14 hod. . Celkem se v závěrečný den Zátopkova zlatého týdne přišlo proběhnout 269 účastníků , což znamená , že celková účast ZZT 2015 byla 504 účastníků . Je to po roce 2012 , kdy přišlo 750 účastníků , druhá nejvyšší účast . Všem, kteří přišli a poklonili se výkonům Emila Zátopka děkuji a oznamuji, že devátý ročník Zátopkova zlatého týdne se uskuteční symbolicky opět ve stejných dnech , kdy Emil Zátopek běžel v Helsinkách 1952 , tedy 20.července 2016, 24.července 2016 a 27.července 2016 .