• 00dní
  • 00hodin
  • 00minut
  • 00sekund

Vítězem 10.ročníku Zlatého maratonu Emila Zátopka a zároveň i celého seriálu se stal v kategorii mužů David PECINA a v kategorii žen pak Michaela DIMITRIADU

Na jubilejní 10.ročník běhu na 42 195 m ZLATÝ MARATON EMILA ZÁTOPKA , který je součástí běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN, který se pořádá na počest třech vítězství Emila Zátopka na XV.OH v Helsinkách 1952 , se přihlásilo 208 účastníků , ale na start maratonu nakonec nastoupilo jen 139 mužů a žen , v dalších závodech pak ještě asi 255 běžců .Tentokrát během závodu bylo slunečné počasí ( bylo okolo 20°C ). Počasí se zhoršilo až po 20-té hodině , kdy při vyhlašování vítězů začalo opět pršet .
Zlatý maraton Emila Zátopka odstartovala paní Dana Zátopková ( za asistence paní Jarmily Kratochvílové ) přesně v 15.30 hodin , tedy ve stejnou dobu , kdy Emil Zátopek odstartoval na XV.OH v Helsinkách 27.července 1952 a v cíli za 2:23:03,2 hod. získal třetí zlatou medaili a stal se tak nejlepším vytrvalcem všech dob na této planetě .
V kategorii mužů při neúčasti loňského vítěze Radka Brunnera a trojnásobného vítěze celého seriálu Michala Kováře ( k maratonu nenastoupil kvůli nemoci ) měl vítězství usnadněné David PECINA , který se brzy po startu ujal vedení a zvítězil časem 2:43:59 hod. . Vítězstvím v maratonu si tak zajistil i celkové vítězství v seriálu ZZT , kde se časy jednotlivých běhů sčítají . Jeho celkový čas byl 3:35:28,59 hod. , takže loňský rekord Radka Brunnera nepřekonal. Na druhém místě doběhl Pavel PIRKL časem 2:50:30 hod. a na třetím místě doběhl Michael VANĚČEK časem 2:52:53 hod. , který si tak upevnil vedení v MARATONSKÉM POHÁRU 2017 .
V kategorii žen zvítězila Michaela DIMITRIADU časem 3:36:54 hod. a i ona si vítězstvím v maratonu zajistila celkové prvenství v seriálu celkovým časem 4:45:18,39 hod. . Michaela DIMITRIADU vyhrála seriál podruhé , poprvé zvítězila v roce 2015. Letošní seriál absolvovala v únavě a opět s určitými zdravotními problémy , neboť 1.července nás reprezentovala na MS v běhu na 24 hodin , kde uběhla 207,567 km a skončila na solidním 37.místě. Druhá žena v cíli maratonu byla Iveta FOŘTOVÁ časem 3:40:44 hod. a třetí skončila loňská vítězka seriálu ZZT Lenka BAYEROVÁ časem 4:01:44 hod. Půlmaraton vyhrál Peter MAURER časem 1:21:32 hod. a zajistil si tak vítězství v kategorii B (10 000 m + 5 000 m + půlmaraton ) časem 2:15:12,93 hod. . Vítězkou půlmaratonu se stala Markéta GAJDORUSOVÁ časem 1:26:36 hod. , protože ale vynechala běh na 5 000 m , prvenství v kategorii B si odnesla druhá v pořadí Regina PROCHÁZKOVÁ celkovým časem 2:25:00,23 hod.
Vítězem běhu na 10 km se stal Vojtěch LÍM časem 35:26 min. , v kategorii žen zvítězila Barbora RADOVÁ časem 43:56 min. . Kategorii C ( 10 000 m + 5 000 m + 10 km ) vyhrál Petr MURAS časem 1:28:17,21 hod. , v kategorii žen pak zvítězila Barbora RADOVÁ časem 1:49:45,69 hod.
Vítězem běhu na 4,2 km se stal Mikuláš KOČÍ časem 18:25 min. , druhá doběhla Barbora TVARŮŽKOVÁ časem 19:30 min. ( oba věkem ještě žáci ). Vítězem maratonské štafety se stala štafeta BC BENE časem 3:12:29 hod., Vítězem půlmaratonské štafety se stala štafeta Krásky v běhu časem 1:56:22 hod. Běhu Olympijských nadějí – běhu na 1000 m se zúčastnilo celkem 39 žáků a a žákyň . Nejrychlejší byla Anna Slámová časem 3:30 min., která tak zvítězila i v celém seriálu celkovým časem 12:40,21 min.

Na celý seriál se přihlásilo celkem 1005 účastníků , z toho 250 žen a 696 mužů . Bohužel i letos se na start hodně běžců nedostavilo , takže nakonec startovalo celkem asi 763 účastníků. Vzhledem k tomu , že se seriál ZZT uskutečnil v pracovní dny , je to úspěch . Děkuji všem za účast v tomto běžeckém seriálu , děkuji partnerům ZZT 2017 a samozřejmě i rozhodčím a pomocným pořadatelům , bez kterých by to nešlo pořádat . Gratuluji všem vítězům a omlouvám se za některé nedostatky , zvláště při vyhlašování , kdy letos poprvé pršelo . Pokud budu schopen v této činnosti dále pokračovat a pokud budete mít nadále zájem se této akce zúčastnit , bude 11.ročník opět ve stejných termínech, tedy 20. , 24. a 27.července 2018 ( což bude pátek , úterý , pátek ) opět na atletickém stadionu PSK Olymp Praha , Za Císařským mlýnem 1063 na Praze 7.