• 00dní
  • 00hodin
  • 00minut
  • 00sekund

Vítězem 12.ročníku Zlatého maratonu Emila Zátopka se stal Libor EREMKA a Michaela DIMITRIADU, vítězem celého seriálu se stal v kategorii mužů David PECINA a v kategorii žen pak Michaela DIMITRIADU

Na 12.ročník běhu na 42 195 m ZLATÝ MARATON EMILA ZÁTOPKA, který je součástí běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN, který se pořádá na počest třech vítězství Emila Zátopka na XV.OH v Helsinkách 1952, se přihlásilo přes 125 mužů a 35 žen. Na start maratonu nakonec nastoupilo jen 86 mužů a 20 žen, v dalších závodech (půlmaraton, 10 km, 4,2 km a štafety) pak dalších 186 běžců. Tak, jako vloni, počasí bohužel maratóncům nepřálo, protože bylo velmi horko – přes 30 až 32 °C (na Slunci ještě více). Po startu šel do čela maratonského pole vítěz 2. ročníku ZZT Jan SOKOL, který chtěl opět celý seriál vyhrát, ale po čtyřech kolech, tedy po půlmaratonu, již dále v závodě nepokračoval a předčasně odjel domů…
Vítězem maratonu se tak stal Libor EREMKA (Atletika Humpolec) časem 2:52:35 hod.
Na 2.místě doběhl Michal STANOVSKÝ časem 2:56:36 hod. a na 3.místě David PECINA časem 3:01:49 hod., což stačilo na celkové vítězství v seriálu. V kategorii žen si od startu do cíle běžela pro své vítězství Michaela DIMITRIADU časem 3:18:52 hod. a stala se tak trojnásobnou vítězkou celého seriálu, navíc v novém rekordu 4:22:59 hod…!! Na 2.místě skončila Blanka ŠINDELÁŘOVÁ časem 3:22:30 hod. a na 3.místě doběhla Zuzana KUBÍNOVÁ časem 3:48:20 hod.
Celkovým vítězem běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN se tedy podruhé stal David PECINA, který doběhl maraton v čase 3:01:49 hod. na 3.místě. Součet jeho časů je 3:54:27 hod. Na 2.místě v kategorii A skončil Radek DVOŘÁK který zvládl maraton na 4. místě za 3:03:30 hod. Jeho celkový čas je 3:59:35 hod. Na 3. místě skončil trojnásobný vítěz seriálu Michal KOVÁŘ, který doběhl v maratonu na 6. místě za 3:17:06 hod. Jeho celkový čas je 4:14:17 hod.
V kategorii žen skončila na 2. místě Jaroslava ZELENÁ celkovým časem 5:32:13 hod. a na 3.místě Jiřina SKÁLOVÁ za 6:14:04 hod. Vítězem půlmaratonu se stal Jan RADA časem 1:22:59 hod. Vítězkou půlmaratonu se stala Barbora RADOVÁ časem 1:40:21 hod.. Oba také vyhráli i kategorii B (10 000 m + 5 000 m + půlmaraton) Kategorii C (10 000 m + 5 000 m + 10 km) vyhráli Petr ŠNÁBL a Jana COUFALOVÁ .
Vítězem běhu na 4,2 km se stal Lukáš Matouš KNEBL časem 23:29 min., ženy vyhrála Barbora HEŘMANOVSKÁ časem 20:41 min. Vítězem maratonské štafety se stala štafeta Dědci v běhu časem 3:44:07 hod.,
Vítězem půlmaratonské štafety se stala štafeta Pavel s holkama časem 1:53:19 hod.
Běh Olympijských nadějí – kategorii žáci vyhrál Viktor NĚMEC.

Zlatý maraton Emila Zátopka odstartovala Jarmila Kratochvílová, mistryně světa na 400m a 800 m z Helsinek v roce 1983 a dodnes světová rekordmanka v běhu na 800 m časem 1:53,28 min., která byla opět čestným hostem tohoto závodu.
Na celý seriál se přihlásilo celkem přes 830 účastníků, ale na start nastoupilo díky velmi teplému počasí jen 612 účastníků. Děkuji všem za účast v tomto běžeckém seriálu, děkuji partnerům ZZT 2019 a samozřejmě i rozhodčím a pomocným pořadatelům, bez kterých by to nešlo pořádat. Gratuluji všem vítězům a omlouvám se za některé nedostatky. Pokud budu schopen v této činnosti dále pokračovat a pokud budete mít nadále zájem se této akce zúčastnit, bude 13. ročník opět ve stejných termínech, tedy 20., 24. a 27.července 2020 (což bude pondělí, pátek a pondělí) opět v Praze.