• 00dní
  • 00hodin
  • 00minut
  • 00sekund

Vítězem 13. ročníku Zlatého maratonu Emila Zátopka se stal Jaroslav KŘENEK a Lenka HORÁKOVÁ, kteří se zároveň stali i vítězi celého běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN.

Na 13. ročník běhu na 42 195 m ZLATÝ MARATON EMILA ZÁTOPKA, který je součástí běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN, který se pořádá na počest třech vítězství Emila Zátopka na XV. OH v Helsinkách 1952, se přihlásilo přes 125 mužů a 20 žen, ale protože opět bylo velmi teplo, na start maratonu nakonec nastoupilo jen 103 mužů a žen, v dalších závodech (půlmaraton, 10 km, 4,2 km a štafety) pak ještě 190 běžců. Tak, jako vloni, počasí bohužel maratoncům nepřálo, protože bylo velmi horko, přes 30 °C (na slunci ještě více).

Vítězem maratonu se stal Jaroslav KŘENEK, který tak získal i celkové prvenství v celém seriálu ZZT 2020. Jako jediný se dostal pod 3 hodiny. Jeho výsledný čas je 2:59:46 hod. Na 2. místě doběhl Michal BÁŤA časem 3:04:18 hod. a na 3. místě David PECINA časem 3:10:39 hod., což stačilo na celkové 2. místo v seriálu, takže své vítězství neobhájil.

V kategorii žen si pro své vítězství doběhla Lenka HORÁKOVÁ   časem 3:24:24 hod. a stala se tak novou vítězkou celého seriálu. Na 2. místě skončila Gabriela BERANOVÁ časem 3:28:56 hod. a na 3. místě doběhla Blanka ŠINDELÁŘOVÁ časem 3:37:28 hod.

Celkovým vítězem běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN se tedy stal Jaroslav KŘENEK. Součet jeho časů je 3:53:01 hod. Na 2.místěskončil David PECINA součtovým časem 4:04:36 hod. Na 3.místě v kategorii A skončil Radek DVOŘÁK, který zvládnul maraton na 7. místě za 3:20:43 hod. Jeho celkový součtový čas je 4:18:08 hod.

V kategorii žen zvítězila Lenka HORÁKOVÁ s celkovým součtovým časem 4:30:10 hod.  Na 2. místě skončila Blanka ŠINDELÁŘOVÁ celkovým časem 4:41:00 hod. a 3. místo si vybojovala Iveta BODNAROVÁ celkovým časem 5:10:22 hod.

Vítězem půlmaratonu se stal Petr BENA časem 1:22:26 hod. Vítězkou půlmaratonu se stala Mirka PAVLŮ časem 1:39:44 hod. Vítězi kategorie B (10 000 m + 5 000 m + půlmaraton) se stali Petr BENA a EVA KUBELKOVÁ.

Vítězem běhu na 10 km se stal Karel SPLÍTEK časem 36:13 min. V kategorii žen zvítězila Jana COUFALOVÁ časem 42:09 min.

Kategorii C (10 000 m + 5 000 m + 10 km) vyhráli Marek POLÁK a Jana COUFALOVÁ.

Vítězem běhu na 4,2 km se stal Jan LINHART časem 16:09 min., ženy vyhrála Emily MC CALL časem 21:09 min.

Vítězem maratonské štafety se stala štafeta ELENI 12 !!! časem 3:30:30 hod.

Vítězem půlmaratonské štafety se stala štafeta Krásky v běhu časem 1:53:53 hod.

Běh Olympijských nadějí – kategorii dorostu vyhrál Viktor NĚMEC, kategorii žákyně Lucie DRYÁKOVÁ.

Zlatý maraton Emila Zátopka odstartovala Jarmila Kratochvílová, mistryně světa na 400m a 800 m z Helsinek v roce 1983 a dodnes světová rekordmanka v běhu na 800 m časem 1:53,28 min., která byla opět čestným hostem tohoto závodu.

Na celý seriál se přihlásilo celkem přes 650 účastníků, ale na start nastoupilo díky velmi teplému počasí a koronavirové pandemii 545účastníků. Děkuji všem za účast v tomto běžeckém seriálu, děkuji partnerům ZZT 2020 a samozřejmě i rozhodčím a pomocným pořadatelům, bez kterých by to nešlo pořádat. 14.ročník ZZT bude opět ve stejných termínech, tedy 20., 24. a 27.července 2021 (což bude úterý, sobota, úterý) opět v Praze.