• 00hodin
  • 00minut
  • 00sekund

Výsledky a hodnocení maratonu

Maraton běželo celkem 41 mužů a 9 žen, půlmaraton 33 můžů a 3 ženy, 10 km 1 žák, 4 muži a 1 žena, štafeta byla pouze jedna – půlmaratonská. Mulugeta Serbessa zvítězil systémem start – cíl. Od startu se postupně ostatním maratoncům vzdaloval a běžel velmi rychle. Mezičasy napovídaly, že by mohl překonat i nejlepší zaběhnutý čas v šestileté historii Zlatého maratonu Emila Zátopka, který sám drží časem 2:30:52 hod. z roku 2009. Tropické vedro však tento záměr nedovolilo. Ve stínu bylo 35°C, takže při startu maratonu v 15.30 hodin ( Startuje se symbolicky ve stejný den i hodinu jako Emil Zátopek při OH 1952 v Helsinkách ) bylo na Slunci přes 40°C, což jsou již velmi extrémní podmínky pro maratonce a proto časy všech maratonců byly pomalejší a někteří museli ze závodu i odstoupit a vzdát … Všichni, kteří se ale postavili na start maratonu a půlmaratonu zaslouží pochvalu za jejich odvahu, neboť podmínky pro běh byly opravdu kruté. Mulugeta Serbessa ( Ortopedie Týn nad Vltavou ) zvítězil časem 2:39:24 hod., na 2. místě doběhl Radek Brunner ( SK Babice ) časem 3:46:22 hod. a na 3. místě skončil loňský vítěz Zátopkova zlatého týdne Michal Kovář ( TJ Slovoj Banes Pacov ) časem 2:55:44 hod. Obhájce loňského vítězství, Marek Procházka ze Šumperka, doběhl na 4. místě časem 2:58:23 hod. Serbessa tak Zlatý maraton Emila Zátopka vyhrál potřetí a protože letos absolvoval všechny tři závody běžeckého seriálu Zátopkův zlatý týden, získal i celkové vítězství v tomto seriálu. V kategorii žen pak zvítězila Jana Vichová ( HSK Benecko ) časem 3:51:43 hod., na 2. místě skončila Dana Jiřičná ( Bonbon Praha ) časem 4:05:51 hod. a na 3. místě Jaroslava Pokorová ( SC MARATHON PLZEŇ ) časem 4:08:19 hod., která si zajista tímto výkonem i celkové vítězství v seriálu, navíc počtvrté za sebou.