• 00dní
  • 00hodin
  • 00minut
  • 00sekund

Vítězi 15.ročníku Zlatého maratonu Emila Zátopka se stali Karel SPLÍTEK a Blanka ŠINDELÁŘOVÁ , kteří se zároveň stali i vítězi běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN 2022.

Na 15.ročník běhu na 42 195 m ZLATÝ MARATON EMILA ZÁTOPKA ,
který je součástí běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN, který se pořádá na počest třech vítězství Emila Zátopka na XV.OH v Helsinkách1952 , se přihlásilo přes 120 mužů a žen , ale na start maratonu nakonec nastoupilo jen 82 mužů a žen , v dalších závodech ( půlmaraton , 10 km , 4,2 km a štafety ) pak ještě 186 běžců . Bohužel téměř 100 přihlášených účastníků opět nepřišlo –
z důvodu covidu 19 , či jiných důvodů. Oproti loňskému roku počasí maratoncům přálo , protože nebylo takové horko , bylo jen 25 °C. Vítězem maratonu se stal Karel SPLÍTEK časem 2:32:25 hod. , který si tak zajistil i vítězství v celém seriálu .
V kategorii žen obhájila své loňské vítězství Blanka ŠINDELÁŘOVÁ časem
3:15:52 hod. a také i vítězství v celého seriálu .
Celkovým vítězem běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN se tedy stal Karel SPLÍTEK . Součet jeho časů je 3:23:55 hod. Na 2.místě skončil Jakub HURYCH součtovým časem 3:47:56 hod. Na 3.místě skončil Ondřej TKÁČ. Jeho celkový součtový čas je 4:01:13 hod.
V kategorii žen zvítězila Blanka ŠINDELÁŘOVÁ s celkovým součtovým časem 4:18:06 hod. Na 2.místě skončila Michaela DIMITRIADU celkovým časem 4:37:21 hod. a 3.místo si vybojovala Lenka BAYEROVÁ celkovým časem 5:00:02 hod.
Vítězem půlmaratonu se stal Petr ŠVÁCHA časem 1:18:46 hod. Vítězkou půlmaratonu se stala Jane ŠTĚRBOVÁ časem 1:39:19 hod.. Petr ŠVÁCHA se zároveň stal vítězem kategorii B ( 10 000 m + 5 000 m + půlmaraton ).
V kategorii ženy zvítězila Dana VITOUŠOVÁ .
Vítězem běhu na 10 km se stal Vít DOLEŽAL časem 34:47 min. a obhájil tak své loňské vítězství jak v běhu na 10 km , tak i v celém seriálu kategorie C .
V kategorii žen zvítězila Soňa MÜLLEROVÁ časem 41:20 min. Zároveň se stala novou vítězkou kategorie C .
Vítězem běhu na 4,2 km se stal Roman HYBNER časem 18:37 min. , ženy vyhrála Klára ŠAFRÁNKOVÁ časem 17:43 min. .

Vítězem maratonské štafety se stala štafeta Benešovský běžecký klub časem 3:13:37 hod.,

Vítězem půlmaratonské štafety se stala štafeta DoMaMiHo časem 1:47:11 hod. Běh Olympijských nadějí – kategorii žáků vyhrál Vojtěch DUŠEK ( 1 km ) , kategorii žákyně Marie DRYÁKOVÁ ( 1 km ) a Simona LOMSKÁ ( 500 m ). Zlatý maraton Emila Zátopka odstartovala opět Jarmila Kratochvílová , mistryně světa na 400m a 800 m z Helsinek v roce 1983 a dodnes světová rekordmanka v běhu na 800 m časem 1:53,28 min., která byla opět čestným hostem tohoto závodu. Dalším čestným hostem byl Dušan Moravčík , který nás velmi úspěšně reprezentoval v běhu na 3 000 m překážek ( 5.místo na OH
v Mnichově 1972 )a který byl čestným startérem Zlaté desítky Emila Zátopka. Na celý seriál se přihlásilo celkem přes 600 účastníků , ale na start nastoupilo díky velmi teplému počasí a stále ještě koronavirové pandemii 494 účastníků. Děkuji všem za účast v tomto běžeckém seriálu , děkuji partnerům ZZT 2022 a samozřejmě i rozhodčím a pomocným pořadatelům , bez kterých by to nešlo pořádat . 16.ročník ZZT bude opět ve stejných termínech, tedy 20. , 24. a 27.července 2023 .